Meryem Ana'nın Sesi
MERYEM ANA'NIN SESİ FORUMUNA HOŞGELDİNİZ!!

FORUMDAN DAHA İYİ HİZMET ALABİLMEK İÇİN LÜTFEN - ÜYE OLUN - YA DA - GİRİŞ YAPIN -

Join the forum, it's quick and easy

Meryem Ana'nın Sesi
MERYEM ANA'NIN SESİ FORUMUNA HOŞGELDİNİZ!!

FORUMDAN DAHA İYİ HİZMET ALABİLMEK İÇİN LÜTFEN - ÜYE OLUN - YA DA - GİRİŞ YAPIN -
Meryem Ana'nın Sesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

9-"Kutsal Katolik (evrensel) Kilisesi’ne inanıyorum"

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

9-"Kutsal Katolik (evrensel) Kilisesi’ne inanıyorum" - Page 3 Empty Re: 9-"Kutsal Katolik (evrensel) Kilisesi’ne inanıyorum"

Post by ave_maria Sat Aug 22, 2009 6:39 pm

II. Meryem Ana kültü

971 "Bütün kuşaklar beni mübarek sayacak" (Lk 1, 48): "Kilise’nin Meryem Ana’ya gösterdiği dindarlık Hıristiyan kültünün özünde vardır."(MC 56) Meryem Ana’ya Kilise tarafından haklı ve yerinde olarak özel bir kültle saygı gösterilir. Gerçekten de, en eski zamanlardan beri, Meryem Ana’ya Tanrı’ nın Annesi adıyla saygı gösterilmiştir; inanlılar tehlike ve ihtiyaç anlarında onun korumacılığına sığınırlar ( ... ). Bu kült ( ... ) biricik mutlak bir nitelik göstermesine karşın; ( ... ) insan olmuş Kelâm’a, aynı şekilde Baba’ya ve Kutsal Ruh’a yapılan tapınma kültünden temelde farklıdır; "bu, tapınmayı büyük ölçüde gayretlendirir"(LG 66). Tanrı’nın Annesine(Bkz. SC 103) vakfedilen litürjik bayramlar ve Meryem Ana duaları, örneğin "İncil’in özeti olan Tespih Duası"(Bkz. MC 42) Meryem Ana’ya duyulan derin bağlılığın ifadesidir.
ave_maria
ave_maria
Admin

Male Mesajlar : 530
İnanç : Katolik

https://meryemana.forumtl.com

Back to top Go down

9-"Kutsal Katolik (evrensel) Kilisesi’ne inanıyorum" - Page 3 Empty Re: 9-"Kutsal Katolik (evrensel) Kilisesi’ne inanıyorum"

III. Meryem Ana - Kilise’nin ahretsel ikonası

972 Kilise’nin başlangıcından, misyonundan ve yazgısından söz ettikten sonra en iyi şekilde sonuca bağlamayı, bakışımızı Meryem Ana’ya çevirerek yapabiliriz. Kilise’nin kendi gizinde, "iman yolculuğu"nda ne olduğunu ve yolculuğunun sonunda vatanında ne olacağını onda görebiliriz. Kilise’nin Rab’ bin Annesi ve kendi Annesi olarak saygı gösterdiği kişiyi "Çok Kutsal ve bölünmez Üçlü-Birlik’in yüceliğinde", "bütün azizlerin birliğinde"(LG 69) bekler bulacaktır:

İsa’nın Annesi Ruhu ve bedeniyle şimdiden yüceltilmiş olduğu cennette, gelecek dünyadaki Kilise’nin kendi tamamlanmasının başlangıcı ve temsili olduğu gibi, yeryüzünde de, Rab İsa’nın gelişini beklerken, yolculuk halindeki Tanrı Halkının önünde bir teselli ve güvenceli bir umut işareti olarak şimdiden parlamaktadır. LG 68
ave_maria
ave_maria
Admin

Back to top Go down

ÖZET

973 Meleğin haberine "Evet" diyerek ve Söz’ün insan olma gizine rıza göstererek Meryem Ana Oğlunun yapacağı her işe zaten katılmaktadır. Meryem Oğlunun Kurtarıcı ve mistik Bedenin başı olduğu her yerde Anadır.

974 Meryem Ana bu dünyadaki yaşamını tamamladıktan sonra bedeni ve ruhuyla birlikte göğe kaldırıldı, oradan Bedeninin bütün üyelerinin dirilişini önceleyerek Oğlunun Dirilişinin yüceliğine katılmaktadır.

975 "Tanrı’nın Çok Kutsal Annesinin, yeni Havva’nın, Kilise’ nin Annesinin cennette Mesih’in üyelerine karşı analık rolüne devam ettiğine inanıyoruz."APF 15
ave_maria
ave_maria
Admin

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics